PERUWIAŃSKA WEŁNA
Peruwiańska wełna

OWCA, WIKUNIA CZY ALPAKA?

Zarówno w andyjskim krajobrazie jak i gospodarstwach szczególne miejsce zajmują lamy i alpaki, nic więc dziwnego, że Peru słynie z produkcji wyrobów tesktylnych z wełny tej drugiej. Lamy wykorzystywane są raczej do transportu, alpaka z kolei daje wysokiej jakości wełnę. Najdelikatniejsza jednak pochodzi od innego zwierzęcia z rodziny wielbłądowatych, wikuni. Jest materiałem bardzo pożądanym i ... drogim. Z tego też powodu najczęściej na peruwiańskich targach spotkamy wyroby z wełny owczej i alpaki, przy czym ta druga zawsze jest droższa.

 

 

CZAS NA... KĄPIEL

Niezależnie od tego, czy jest to wełna owcza, z alpaki czy wikuni, w pierwszej kolejności należy ją wyczyścić. Tradycyjnie w tym celu używa się lokalnej rośliny, a wlaściwie korzenia saqta nazywanego szamponem Inków. To naturalny detergent, który nie tylko doskonale usuwa zanieczyszczenia z wełny, ale także zapobiega wypadaniu i siwieniu włosów.

 

 

KOLOR, POR FAVOR!

Jak uzyskuje się piękne nasycone kolory? Z pomocą przychodzi Matka Ziemia, czyli Pachamama i jej plony jak np. słynna maíz morada, czyli kukurydza, dzięki której uzyskuje się kolor fioletowy. Z tej samej odmiany kukurydzy przyrządza się pyszny napój chicha morada. Jeśli będziecie kiedyś w Peru koniecznie spróbujcie!

 

 

W roli naturalnego barwnika doskonale sprawdzają się również kwiaty. Dzięki lokalnym kwiatom uzyskuje się kolory takie jak niebieski, żółty (flor de retama) czy pomarańczowy (mech skalny).

 

 

Zielony z kolei można uzyskać z liści np. eukaliptusa czy lokalnej rośliny chilca.

 

 

A w jaki sposób uzyskuje się odcienie czerwieni? W tym przypadku nie używa się liści, korzeni, roślin ani kwiatów tylko... 

Cochinilla (czerwiec kaktusowy) to insekt, który żyje na opuncji (kaktus tuna) i jest potocznie nazywany językiem teściowej. Pozyskuje się dzięki niemu ponad 20 różnych odcieni czerwieni. Cochinilla to także naturalny kosmetyk, doskonale sprawdza się w roli pomadki do ust czy jako róż do policzków.

 

 

ODPALAMY KUCHNIĘ!

Czas gotowania zależy od barwnika. Do utrwalenia koloru używa się między innymi soku z limonki, kamieni wulkanicznych i soli z Maras. To prawdziwe laboratorium czerpiące pełnymi garściami z natury.

 

 

 

GRUBOŚĆ MA ZNACZENIE

Jak z puchatej wełny powstają nici o określonej grubości? Przecież inne nici potrzebne są na gruby dywan czy koc, a inne na nakrycie stołu czy odzież. Do tego służy huso (wrzeciono), na które nawija się nić regulując palcami grubość. Żeby dojść do wprawy potrzebne są lata praktyki. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl