PERUWIAŃSKIE TKANINY
PERUWIAŃSKIE TKANINY

Kolorowe, wzorzyste, przykuwające wzrok tkaniny z Peru są jednym z najczęściej poszukiwanych przez naszych klientów artykułów. Dzięki Waszym komentarzom i wiadomościom nie mam wątpliwości, że to niebanalne, egzotyczne i nieoczywiste połączenia kolorystyczne sprawiają, że ciężko Wam (i nam) przejść obojętnie obok grubych wełnianych dywanów, kocy, plecaków, torebek i innych wyrobów tekstylnych z Państwa Inków. 

 

 

FRAZADAS

W Peruwiańskich Andach na dużych wysokościach oprócz ostrego słońca panuje również chłód. Nocą i w okresie zimowym mieszkańcy chronią się przed niskimi temperaturami używając wełnianych frazadas, czyli grubych wełnianych kocy. Tradycyjnie frazada jest tkana ręcznie na krośnie i składa się z dwóch połączonych ze sobą bliźniaczych kawałków. Od mieszkańców Andów wiem, że niektóre nakrycia służą im nawet przez kilkadziesiąt lat! 

 

 

Andyjskie tkaniny są nośnikiem tradycji i symboli. Tę funkję pełnią między innymi kolory: 

  • Zielony: liście koki
  • Czarny: Pachamama (Matka Ziemia)
  • Żółty: słońce
  • Czerwony: zboże quinoa

 

 

Wzory na tkaninach przedstawiają często charakterystyczne dla danego regionu czy społeczności elementy kultury lub przyrody: lamy, laguny, kondory, Andy, rośliny lecznicze. W zależności od rozmiary tkaniny i wzoru praca nad jedną może trwać nawet kilka tygodni. Cała wiedza związana z przędzeniem, barwieniem i tkaniem przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl