Laguna Chinancocha (Llanganuco) 0
Laguna Chinancocha (Llanganuco)

W krainie przypominającej baśniową scenerię, na wysokości niemal 4000 metrów, lśnią turkusowe wody laguny Chinancocha. Jezioro, jak przystało na dobrze strzeżony skarb, otaczają pokryte wiecznym śniegiem szczyty Andów wraz z najwyższym w całym Peru - el Huascarán. Mimo tak dostojnej gwardii uroki laguny dostępne są dla każdego!

LAGUNA CHINANCOCHA – jezioro położone 84 km na północny wschód od stolicy regionu Ancash: Huaraz. Usytuowane jest na wysokości 3 850 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 548 120 m². W najgłębszym miejscu osiąga 28 metrów głębokości. Laguna zasilana jest wodą z okalających ją lodowców. Nad panoramą górują szczyty Huandoy (6 160 m n.p.m.) oraz najwyższy w Peru, el Huascarán (6 768 m n.p.m.). Do Chinancocha można dojechać samochodem, lub wykupić wycieczkę z miasta Huaraz (35 PEN).

LAGUNA CHINANCOCHA

 • Chinancocha wśród turystów znana jest jako Laguna Llanganuco. W rzeczywistości tym drugim terminem określa się dwie sąsiadujące ze sobą laguny, położone w lodowcowej dolinie. Drugie jezioro, Orconcocha jest mniejsze i mniej znane. Chinancochy przypisuje się pierwiastek żeński, zaś Orconcochy męski.
 • Długość jeziora wynosi 1450 metrów. W najszerszym punkcie mierzy 393 m.
 • Jeziora powstały na skutek topnienia śniegu pochodzącego ze szczytów: Huascarán, Huandoy, Pisco, Yanapaccha oraz Chopicalqui.
 • Kąpiel w lagunie może przypaść do gustu morsom. Woda w jeziorze ma zaledwie 7°C na powierzchni, zaś w głębi spada aż do -3°C.
 • Między lagunami istnieje naturalne połączenie w postaci rzeki Chopicocha.
 • Im wcześniejsza pora wizyty nad jeziorem, tym lepiej. Wraz z upływem dnia niebo często zasnuwają chmury i kolor wody się zmienia. Zaleca się wycieczki nad lagunę od kwietnia do listopada, w porze suchej.
 • Chinancocha znajduje się na terenie Narodowego Parku Huascarán. Cena wstępu do parku: 11 PEN (Peruwiańczycy) i 30 PEN (obcokrajowcy).
 • Średnia temperatura nad jeziorem wynosi 10°C. W ciągu dnia w porze suchej zdarzają się silne wiatry i ostre słońce. Warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę i okulary przeciwsłoneczne.

WIĘCEJ O LAGUNIE CHINANCOCHA

 • Istnieje legenda, według której to zakazana miłość stoi za powstaniem lagun. Przybyły na te tereny wojownik Huáscar i córka lokalnego wodza o imieniu Huandy, zakochali się w sobie bez pamięci i postanowili razem uciec. Przeciwny związkowi ojciec dziewczyny udaremnił im jednak ucieczkę i za karę rozkazał przywiązać młodych kochanków do drewnianych pali tak, żeby umierając widzieli się z bliskiej odległości. Ich łzy przekształciły się w piękne, turkusowe jeziora a ich ciała zamieniły się w majestatyczne góry. Huáscar to dziś największy w Peru szczyt Huascarán, a Huandy to sąsiedni Huandoy. Mówi się także, że tragedia z 1970 roku, kiedy to w wyniku trzęsienia ziemi Huascarán zrzucił tony skał, błota i lodu na okoliczne wioski (miasto Yungay zostało całkowicie pogrzebane) to zemsta Huáscara na potomkach dawnych mieszkańców, którzy tak okrutnie obeszli się z nim i z jego ukochaną.
 • Charakterystyczne drzewa, które rosną dokoła laguny to queñual. Mogą osiągnąć nawet 15 metrów wysokości, jednak silne wiatry i górski klimat wpływają znacząco na ich wygląd. Występują nawet na wysokości 5 200 m n.p.m., co daje im pierwsze miejsce w kategorii najwyżej rosnących drzew. Nazwa polylepis sericea nawiązuje do charakterystycznych cech takich jak aksamitne w dotyku liście, pokryte delikatnymi włoskami (sericea - łac. jedwab) i wielowarstwowa kora (grec, polylepis).
 • Przechadzając się wokół jeziora można spotkać lamy i alpaki.
 • Kilkunastominutowy rejs po Lagunie Chinancocha kosztuje 5 PEN od osoby.
 • Nad jeziorem znajduje się restauracja na świeżym powietrzu, można też kupić przekąski i słodycze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl