Arequipa – Miasto w cieniu wulkanów 0
Arequipa – Miasto w cieniu wulkanów

W sąsiedztwie majestatycznych, ośnieżonych wulkanów o dźwięcznych nazwach el MistiChachani Pichu Pichu, usytuowane jest jedno z najpiękniejszych miast w Ameryce Łacińskiej — Arequipa, określana często mianem Ciudad Blanca (hiszp. białe miasto). Bajkowe widoki, łagodny klimat, znakomita kuchnia, oryginalna architektura i niezwykle bogata spuścizna kulturowa miasta i całego regionu sprawiają, że to obowiązkowy kierunek wśród wielu turystów odwiedzających Peru.

AREQUIPA — to drugie po Limie największe miasto w Peru i najważniejszy ośrodek miejski w południowej części kraju. Liczy niespełna milion mieszkańców. Arequipa położona jest na wysokości 2335 m n.p.m. w pobliżu trzech ośnieżonych wulkanów: el Misti (5822 m n.p.m.), Chachani (6057 m n.p.m.) i Pichu Pichu (5664 m n.p.m.). Przez miasto przepływa rzeka Chili.

AREQUIPA DAWNIEJ

Na terenach dzisiejszego miasta Arequipa  już przed powstaniem Inkaskiego Imperium zamieszkiwały grupy ludności trudniące się łowiectwem, zbieractwem czy rybołówstwem. Wówczas to miały miejsce pierwsze próby osiedlania się na tym terytorium i udomowienia zwierząt wielbłądowatych (lamy, wikunie czy alpaki). Inkowie dotarli na tereny Arequipy, jednak miasto zostało założone 15 sierpnia 1540 roku, już po przybyciu Hiszpanów. Jego pełna nazwa brzmiała wówczas Villa de la Asunción de Nuestra Señora del Valle Hermoso de Arequipa, a jej fundatorem był Garci Manuel de Carbajal. Przez trzy kolejne stulecia większość mieszkańców Arequipy stanowili Hiszpanie i ich potomkowie, co znalazło odzwierciedlenie w odmiennej od Limy czy reszty Peru postawie sprzyjającej Koronie Hiszpańskiej. Arequipeńczycy byli jej na tyle wierni, że w 1805 na mocy dekretu królewskiego miastu nadano tytuł Fidelísima (najwierniejsza).

AREQUIPA OBECNIE

Rozwój gospodarczy Arequipa w dużej mierze zawdzięcza skonstruowanej przez amerykańskiego przedsiębiorcę Henrego Meiggs´a kolei łączącej miasto z Puno, Juliaca i Cuzco. Obecnie dobrze rozwija się tu przemysł (głównie włókienniczy) i handel, a dzięki otaczającym miasto żyznym dolinom również rolnictwo. Arequipa słynie także z licznych wystaw i targów, których w ciągu roku gości ponad tysiąc. Lokalną gospodarkę napędza turystyka. Mimo że jest to obszar sejsmiczny (w 2001 roku miało tu miejsce trzęsienie ziemi o sile 8,4 w skali Richtera i było jednym z najsilniejszych w historii Peru) od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Arequipa trzecim po Cuzco i Limie najchętniej odwiedzanym peruwiańskim miastem.

  

  

 

WIĘCEJ O AREQUIPIE

  • Stare Miasto zajmujące powierzchnię 332 hektary w 2000 roku zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To, co sprawia, że jest ono absolutnie wyjątkowe to niepowtarzalny budulec zwany sillar, dzięki któremu Arequipa nazywana jest często ciudad blanca (białe miasto). Większość tutejszej architektury pochodzącej z epoki kolonialnej i z czasów republiki, majestatyczne klasztory i imponujące kościoły oraz liczne budynki historyczne skonstruowano właśnie z wulkanicznej skały sillar, a ich styl łączy wpływy europejskie i indiańskie. Warto przyjrzeć się z bliska pięknym płaskorzeźbom wykonanym z ogromną dokładnością i kunsztem. Sillar wydobywany jest ze zboczy wulkanu Misti.
  • Miejscem, którego nie można pominąć w czasie wizyty w Arequipie jest słynny el Mirador de Yanahuara. Z tego punktu widokowego rozciąga się pocztówkowa panorama miasta, nad którą góruje ośnieżony wulkan el Misti. Od centrum oddalony jest zaledwie o 2 kilometry, za niewielką opłatą można tu dojechać taksówką.
  • Arequipa jest świetnym punktem wypadowym na wycieczki do słynnego Kanionu Colca i kanionu Cotahuasi. Warto zobaczyć też los Andenes de Sabandía (tarasy uprawne).
  • Jednym z najsłynniejszych zabytków w Arequipie jest Klasztor św. Katarzyny, el Monasterio de Santa Catalina, któremu poświęciłam osobny wpis.
  • W Arequipie przez około 300 dni w roku świeci słońce, dzięki czemu miasto określane jest mianem ciudad del eterno cielo azul (miasto wiecznie błękitnego nieba).
  • W trakcie naszego pobytu zatrzymaliśmy się w  hotelu Casa Consuelo. Znajduje się on niedaleko centrum a z tarasu, na którym serwowane są śniadania, rozciąga się piękny widok na wulkany.

  

JESZCZE WIĘCEJ CIEKAWOSTEK
  • Arequipa słynie ze znakomitej kuchni, która powstała w wyniku fuzji różnorodnych tradycji i łączy wpływy andyjskie i europejskie. Największą popularnością cieszy się rocoto relleno, czyli pikantna papryka nadziewana mielonym mięsem i oliwkami, doprawiona aromatycznym kminem rzymskim i zapiekana z lokalnym serem. To danie często serwowane jest w towarzystwie pastel de papa, czyli zapiekanki ziemniaczanej z cienko pokrojonych ziemniaków przełożonych kremem z jajek i mleka, zapiekanej z dużą ilością sera z dodatkiem anyżu. Warto spróbować też chupe de camarones, czyli zupy z krewetkami, adobo arequipeño, wieprzowiny marynowanej w lokalnych przyprawach i gotowanej w glinianym naczyniu lub ocopa arequipeña, zielonego sosu na bazie aromatycznej rośliny huacatay (czarna mięta), którym polewa się gotowane ziemniaki. Najsłynniejszym tradycyjnym napojem jest bordowa chicha de guiñapo, która powstaje w wyniku fermentacji ziaren czarnej kukurydzy. Chociaż chichę pije się w całym Peru, to właśnie ta z Arequipy uznawana jest za najlepszą. Chicha stanowi też nieodłączny składnik tutejszych potraw. Koniecznie spróbujcie słynnych lokalnych lodów queso helado, serwowanych przez miejscowe kobiety na Plaza de Armas.
  • Restauracje specjalizujące się w regionalnej kuchni w Peru nazywane są picanterías. Jeśli szukacie godnego polecenia miejsca na obiad w centrum miasta warto wybrać się do La Benita (Calle General Moran 118).

  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl