Ocean Spokojny spotyka się z pustynią – Paracas 0
Ocean Spokojny spotyka się z pustynią – Paracas

Jest takie miejsce na peruwiańskim wybrzeżu, gdzie Ocean Spokojny spotyka się z pustynią, a jego błękitne wody pięknie kontrastują z piaskową barwą lądu. Wysokie klify i wznoszące się nad nimi morskie ptaki sprawiają, że krajobraz Paracas jest jedyny w swoim rodzaju.

PARACAS – miasto, dystrykt i rezerwat narodowy utworzony w 1975 roku, położony w departamencie Ica na południowym wybrzeżu Peru. Od Limy dzieli je 261 km, a od największego miasta w regionie: Ica, 75 km. Dzięki ogromnemu zróżnicowaniu fauny i flory i pobliskim wyspom Islas Ballestas, Paracas jest obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na peruwiańskim wybrzeżu.
Dojazd z Limy – autobusy do Ica kursują co kilkanaście minut, bilet u przewoźnika Flores kosztuje 25 PEN. Podróż trwa ok. 6 godzin. Dojazd z Ica do Paracas zajmuje godzinę.

PARACAS DAWNIEJ

Paracas mimo surowego, pustynnego krajobrazu było zamieszkiwane już w czasach preinkaskich. W latach 700 p.n.e. – 200 n.e. półwysep Paracas oraz tereny między rzekami Ica i Pisco zamieszkiwane były przez ludność kultury Paracas. Zachowało się wiele grobowców w formie podziemnych grot, w których oprócz mumii znaleziono ceramikę i tkaniny z typowymi dla tej kultury geometrycznymi wzorami. Te ostatnie tkano z bawełny lub z wełny alpak pochodzącej z Andów, co świadczy o tym, że mieszkańcy wybrzeża utrzymywali kontakt z sąsiadami z gór i istniał tu handel wymienny. Kolejną charakterystyczną cechą kultury Paracas są zdeformowane, wydłużone czaszki oraz dowody na przeprowadzane trepanacje.

WIĘCEJ O PARACAS

  • Półwysep Paracas został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Nazwa Paracas w języku quechua oznacza deszcz piasku (od słów para – deszcz i aco – piasek) i nawiązuje do typowego w tym regionie zjawiska atmosferycznego. Istnieje legenda, która wyjaśnia piaskowe burze, przypisując je bogu oceanu. Zakochał się on bowiem w miejscowej piękności, która miała już swojego wybranka i z nim uciekła przed nachalnym wielbicielem. Silny podmuch z oślepiającym piaskiem miał sprowadzić dziewczynę do morskiego królestwa, a jej partnera oślepić i utrudnić pościg. Do tej pory rozzłoszczone bóstwo zsyła wiatr w nadziei, że przywróci mu on utraconą miłość. Takie silne piaskowe burze dochodzące nawet do 32 km/h nazywane są paracas.

JESZCZE WIĘCEJ CIEKAWOSTEK
  • Według kolejnej legendy, zatoka i półwysep Paracas powstały w wyniku działań boga Inti, który w ten sposób stworzył miejsce odpoczynku dla oceanu i ułatwił ludziom połowy.
  • Przepływający wzdłuż wybrzeża zimny prąd Humboldta uważany jest za najbardziej produktywny i obfity w plankton. Dzięki jego obecności występuje tu ponad 1800 gatunków roślin i zwierząt takich jak: lwy morskie, foki, żółwie, wydry, delfiny czy nurzec peruwiański. Ogromna jest też różnorodność ptaków: pingwiny Humboldta, flamingi, pelikany, kurki wodne, głuptaki, kormorany, rybitwy, a nawet kondory czy czerwonogłowe sępy.
  • Średnia roczna temperatura w Paracas wynosi około 19 stopni Celsjusza, wilgotność aż 83% a średnia opadów to zaledwie 1,83 mm.
  • Będąc w Paracas warto wybrać się na wycieczkę na pobliskie wyspy Islas Ballestas.
  • Paracas miało swój udział w powstaniu peruwiańskiej flagi. Słynny generał José de San Martín podczas swojej wizyty w zatoce, ujrzał stado lecących flamingów andyjskich. To właśnie te piękne ptaki o białej piersi i czerwonych skrzydłach zainspirowały wojskowego do stworzenia bandery.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl